Gotowe prace przyjmujemy do wykonania tylko w następujących formatach:

 

PDF

Uwagi:

 1. Przed zapisem do PDF, należy wszystkie fonty zamienić na wersje wektorową (tzw. krzywe), gdyż zdarza się, iż pomimo dołączenia do generowanego pdf-a fontów, te potrafią się nie wczytać lub zamienić na font Arial.
 2. Użyte w projektach podcienie, kadrowania, przeźroczystości, bywają często różnie interpretowane i ich odcień lub intensywność może znacząco odbiegać po wydruku od wersji widzianej na podglądzie czy w projekcie. Należy wszytkie takie efekty przed zapisem zamienić na mapę bitową.
 3. Zalecamy zawsze dołączyć do PDF-a osobny plik z podglądem, np. jpg.

 

EPS

Uwagi:

 1. Niektóre programy przy zapisywaniu do formatu EPS nie zapisują formatu strony, co może spowodować obcięcie podczas wydruku białych krawędzi projektu.
 2. Pliki EPS zawierające dużo elementów robią się dość duże i wymagają do przesłania skompresowania np. ZIP-em.
 3. Nie posiadają ograniczenia wielkości zapisanego obszaru, co pozwala wygenerować, a przez nas wydrukować dowolnie duży obraz bez utraty jego jakości.

 

TIF

Uwagi:

 1. TIFF-y skompresowane wewnętrznie np. metodą LZW nie są akceptowane przez nasze maszyny ripujące. Musimy je przed drukiem rozkompresować, co powoduje zazwyczaj skasowanie zapisanego w nich profilu kolorów.
 2. TIFF-y nieskompresowane są duże, ale po spakowaniu, np. ZIP-em osiągają akceptowalne rozmiary.
 3. Format ten posiada ograniczenie wielkości zapisanego pliku, co przy zapisie dużych prac prowadzi, albo do zmniejszenia rozdzielczości, albo do zmniejszenia formatu.

 

JPG

Uwagi:

 1. Kompresja stratna.
 2. Ograniczenie rozmiaru zapisanego formatu (starsze wersje jpg).
 3. Brak profili kolorów

 

CDR

Uwagi:

 1. Przy formacie CDR nie ponosimy odpowiedzialności za różnice pomiędzy dostarczonym plikiem a wydrukiem jeżeli nie zostały spełnione poniższe warunki.
 2. Głębie, efekty soczewek, szybkie kadrowania, grupy cienia, przeźroczystości - zawsze należy zamienić na mapę bitową.
 3. Fonty przekształcamy na postać wektorową (pot. krzywe).
 4. Kolory ustawione mają być w CMYK.
 5. Zalecany format X3. Wyższe wersje przyjmujemy jedynie z dowodem zakupu Corela.

 

Informacje dodatkowe:

 

RGB czy CMYK?

Jeżeli posiadacie Państwo:

 • dobrze skalibrowany monitor,
 • świadomie poustawiane profile kolorów w CMS,
 • świadomość, że RGB nie pokrywa się w 100% z CMYK (dwa zbiory kolorów z dużą częścią wspólną :-)

... to polecamy CMYK.

 

Rozdzielczość map bitowych

Przykłady zalecanej rozdzielczości:

 • druk 1440 dpi - etykieta z drobnym drukiem - plik: min 300 dpi
 • druk 720 dpi - np. mały baner 1x2m - plik: 150 dpi

 

Kolory, a kolory czyli profile

Różne kolory? Przyczyna jest prosta - CMS, czyli Color Management System. Jest to system, który czyta profil koloru urządzenia (np. monitora) i wyświetla obraz zgodnie z tym profilem. Proste przeglądarki typu Irfan czy przeglądarki internetowe nie mają wbudowanego CMS, więc wyświetlają kolory po prostu domyślnie. A PS, Lightroom czy Corel - korzystają z CMS. 

Pytanie - po co w ogóle jest CMS? Czemu nie wyświetlać po prostu wszystkich kolorów domyślnie profilem systemowym? Ma to znaczenie, kiedy kalibrujemy i profilujemy monitor, następnie pobieramy profile urządzeń drukujących i przygotowujemy materiał do druku. CMS pozwala wówczas zobaczyć na ekranie mniej więcej takie zdjęcie, jakie wyjdzie po wydrukowaniu na wybranym urządzeniu. W przypadku druku w CMYK jasnych i nasyconych pastelowych kolorów - może być wielka różnica z tym, co zobaczylibyśmy domyślnie w RGB.

Bryła przestrzeni barwnej monitora (kolorowa) z nałożoną bryłą przestrzeni sRGB (szarą). 
To porównanie uzmysławia, że tańsze monitory nie są w stanie 
odwzorować sporej części odcieni dostępnych w podstawowej sRGB, nie wspominając już o CMYK...

 

Ostro - nie ostro

Co do wyostrzania - oceniając wyostrzanie lub porównując, zawsze należy patrzeć na obraz w skali 100%. Różne przeglądarki i programy mogą różnie skalować obraz, więc może powstać wrażenie, że mniejszy obraz jest bardziej ostry.

 

UWAGA! Pliki na ploter CNC, tnący i termiczny, przyjmujemy jedynie w wersji wektorowej - eps, cdr (bez zawartych w nich map bitowych).